Üsküdar Kaymakamlığı Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası AçılışTöreni

Sayın Başbakanımızın talimatları doğrultusunda ekmek israfı önlenmesi konusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, TMO Genel Müdürlüğünce yapılan geniş katılımlı anket ve çalışmalar sonucunda ülkemizde günde 6 milyon, yılda yaklaşık 2 milyar ekmeğin israf edildiği sonucu ortaya çıkmıştır. Söz konusu ekmek israfının bugünkü parasal karşılığı 1,5 milyar TL'dir. Bu parayla 500 okul, 500 km yol ve on binlerce konut yapmak mümkündür.

Üsküdar ilçemizde, ekmek israfını önleme kampanyası Kaymakamımız Sayın Mustafa GÜLER ve Belediye Başkanımız Sayın Mustafa KARA ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarının değerli yönetici ve temsilcilerinin iştirakleriyle kurulan komisyon tarafından düzenlenmiş olup kampanya hedeflenen sonuçlar alınıncaya kadar ilçemizde sürdürülecektir.
Kampanya 06 Haziran 2013 tarihinde Bağlarbaşı Kültür Merkezinde yapılan bir törenle başlamıştır. Törene Üsküdar Kaymakamı Sayın Mustafa GÜLER, Bakırköy Kaymakamı Sayın Yakup VATAN, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa KARA, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yrd. Zülküf YILDIRIMOĞLU, Prof.Dr. Ahmet MARANKİ, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Yetkili ve Temsilcilerinin katılımıyla başladı.

Tören İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdür V. Abdullah GÖKŞEN 'in kampanya süresince yapılması planlanan etkinlik ve faaliyetler hakkındaki konuşması ile başlamış olup; İlçe Müftüsü M.Vefa ÖZDEMİR'ın dinimizde israf konulu konuşmasının ardından Üsküdar Belediye Başkanı Sayın Mustafa KARA ve Üsküdar Kaymakamı Sayın Mustafa GÜLER kampanyanın sadece açılış töreninden ibaret olmadığını somut veriler alınıncaya kadar sürdürüleceğini kampanyanın etkin bir şekilde sürdürülmesi için her türlü önlem ve tedbirin takipçisi olacaklarını belirttiler. Törene misafir olarak katılan Sayın Prof Dr. Ahmet MARANKİ kampanyayı gönülden desteklediğini ve gönül elçisi olarak kampanyanın her aşamasında elinden gelen desteği sunacağını bildirdi. Tören, Kampanya çerçevesinde Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce Düzenlenen ekmek israfı konulu kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin eserlerinin sunumu ve ödül töreni ile devam etti. İlçe Müdür V. Abdullah GÖKŞEN'in açıklamalarında kampanya sürecinde;

Şu ana kadar yapılan faaliyetler;

-Okul kantincileri ve kantinlerden sorumlu okul müdür yardımcıları ve sorumlu öğretmenlere; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte okul kantincileri hijyen eğitiminin ardından ekmek israfı ile ilgili yaklaşık 304 kişiye eğitim verilmiştir.

-21 Mayıs Dünya Süt Günü etkinlikleri çerçevesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte iki okulda mevcut eğitimin yanında öğrenci ve öğretmenlere ekmek israfı ile ilgili eğitim verilmiştir.

- İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yapılan ortak çalışma ile ekmek israfını önleme konulu bilgilendirme ve eğitim CD' leri ilçemiz sınırlarındaki tüm okullara dağıtılmıştır.

- Kamu kurum ve kuruluşları ile üniversite, okul, hastane, sağlık ocakları, lokanta, alışveriş merkezleri gibi yerlerde halkımızın dikkatini çekmek amacıyla konu hakkında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca hazırlanan Üsküdar Kaymakamlığı ve Üsküdar Belediye Başkanlığı logolu 1000 adet afiş ve konu hakkında hazırlanan Kamu Spotları, 45 Sağlık Merkezi, Hastaneler, Halk Eğitim Merkezi ve Alışveriş Merkezlerinde gösterime hazır hale getirilmiştir.

-Ekmek israfı ile ilgili bilgilendirme, ekmeğin muhafazası, ekmek alırken dikkat edilecek hususlar, tam buğday ekmeğinin tüketimine teşvik ve bayat ekmeğin değerlendirilmesi içerikli 5000 adet el broşürü hazırlanmıştır.

-İlçemizin görülebilir ve dikkat çekici noktalarında; reklam panolarına konu ile ilgili afiş, ilan, slogan ve görseller sunulmaya başlanmıştır.

Kampanya kapsamında ileriye dönük olarak:

- İlçe Müftülüğümüzce konu ile ilgili hazırlanan görsellerin ibadethanelerin uygun görülen noktalarında halka sunumu ile konu hakkında vatandaşların bilgilendirilmesinin; Sayın Müftümüzün katkılarıyla gerçekleştirilmesi,

- 2013-2014 eğitim öğretim yılında konu ile ilgili tüm okullarda eğitim verilmesi,

- İlçemiz sınırlarındaki fırın ve lokantacı esnafa konu hakkında eğitim verilmesi,

- İlçemiz sınırlarındaki tüm kamu kurum ve kuruluşlarındaki görevli personele hizmet akışını aksatmayacak şekilde dönemler halinde eğitim verilmesi,

- Halk Eğitim Müdürlüğümüzce düzenlenecek tüm etkinliklerde katılımcılara eğitim verilmesi,

- Toplu Tüketim yerlerinde, yemekhanelerde ve öğrenci yurtları gibi ekmek israfının fazla olduğu yerlerde israfı önlemeye yönelik alınacak tedbirlerden dilim ekmek, paket ekmek, tam buğday ekmeğinin servis edilmesi gibi yöntemlerle ekmek israfının önlenmesi, olarak özetlenmiştir. Katılımcılara Gıda Mühendisi Nihan GÜNDÜZ tarafından geniş kapsamlı bir sunum yapılmıştır.

Tören sonrası hazırlanan afiş, el broşürleri, kamu spotlarının ilgili birimlere dağıtımı devam etmekte olup, yine kampanya kapsamında öngörülen etkinliklerden Üsküdar Kaymakamlık Binasında çalışan kamu personellerine 17-18-19 /HAZİRAN /2013 tarihlerinde ekmek israfı konulu eğitim verilmiş, eğitim çalışanlar tarafından ilgiyle takip edilmiştir.

Yine Kaymakamlık yemekhanesinde başlatılan bir uygulama ile ekmekler ince dilimli ve masalarda ekmek sepetinde servis edilmeye başlanmış bu sayede bir dilim ekmek bile israf edilmediği gibi günlük ekmek tüketiminin %20 oranında azaldığı tespit edilmiştir. Bu uygulamada kesin sonuçların alınmasından sonra başta kamu yemekhaneleri, öğrenci yurtları başta olmak üzere toplu tüketimin yoğun olduğu yerlerde aynı uygulamanın yapılması düşünülmektedir.