İlçemizde 24 Kasım Öğretmenler Günü Bağlarbaşı Kültür Merkezinde yapılan anlamlı bir törenle kutlandı. Törende bir konuşma yapan İlçemiz Kaymakamı Mustafa GÜLER konuşmalarında;

Eğitim ordusunun fedakar mensupları değerli öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü kutluyorum. 33. kez kutlayacak olduğumuz Öğretmenler Günü'nün öğretmenlerimiz için farkındalık uyandıracak, onları anlayacak, sorunlarını, istek ve ihtiyaçlarını yeniden değerlendirmeye vesile olabilecek bir gün olmasını diliyorum.

Öğretmenler geleceğimiz olan çocuklarımızı, gençlerimizi sevgi, saygı, eğitim, öğretim ve fedakarlıkla besleyen kutsal bir görevi yerine getirmektedirler. Öğretmenlerimizin insanı eğiterek, mesleklerin manevi karşılığını yüreklerinde hissederek çok kutsal bir görev yaptıklarını biliyoruz.

Toplumun öğretmene verdiği itibar, onların onurları ve zenginlikleridir. 'Eğitimdir ki bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum halinde yaşatır veya bir milleti kölelik ve yoksulluğa terk eder.' Çünkü 'Kaynaşmış bir millet haline gelmenin, çağdaşlaşmanın, kalkınmanın, hür ve demokratik bir toplum olabilmenin en etkili aracı eğitimdir.'

Eğitime, alimine, öğretmenine değer vermeyen toplumların geleceği olmaz. Eğitim var olabilmenin olmazsa olmazıdır. Toplumların geleceği eğitimle doğru orantılıdır. Geçmişte eğitime yatırım yapan ülkelerin günümüzün en gelişmiş ülkeleri olduğunu hepimiz biliyoruz.

Eğitim bir ülkenin geleceğidir. Bugün dünyanın 17. ekonomisine sahibiz. Cumhuriyetin 100. Kuruluş Yıldönümünde 12. ekonomi olmayı hedefliyorsak, eğitime önem vermeliyiz.

Siz öğretmenlerimizin öğrencileri üzerindeki etki ve izleri sınıfla sınırlı değildir. Öğretmenlerimizin ders konusu dışındaki nasihatleri, davranışları, kılık kıyafetlerinin etkileri bizlerin üzerinde hayat boyu devam eder. Bazen bir sözü, bazen de bir davranışı hayatımıza yön verebilir.

Gençlerimizi sorumlulukla, duygusu gelişmiş, geçmişini bilen, geleceğe güvenle bakan, iyi ahlak sahibi, okuyan, araştıran, hak ve hukuk gözeten insanlar olarak yetiştirmek geleceğimize yapılan en büyük yatırım olacaktır.

Sokrates 'Dünyada her şeye kıymet biçilir ama öğretmenin eserine kıymet biçilmez.' diyerek öğretmenlik mesleğinin önemini vurgulamıştır.

Hazreti Ali 'Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum.' diyerek öğretmenliğin ne denli kutsal bir iş olduğunu ifade etmiştir.

Atatürk 'Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.' demekle öğretmenlere yüklediği sorumluluğu ve değeri en güzel bir şekilde belirtmiştir.

Bugün vesilesiyle başta Başöğretmen M. Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimize Allah'tan rahmet, hayatta olanlara da sağlık ve sıhhat diliyorum. Hepinizin Öğretmenler Günü'nü kutluyorum.